Montaj kalıpları seri imalatta en çok yaralandığımız kalıp türleridir. Bu kalıplar işin yapılışını kolaylaştıran çok basit kalıplardır.

İmalatı yapılacak olan işler her zaman tek bir parçadan meydana gelmez. Tek bir parçadan yapılacak olan işler bile çoğu zaman birçok işlemden geçtikten sonra kullanıma hazır hale gelebilmektedir.

Montaj kalıbı parça sayısını tespit etmek, üretim aşamalarında kullanılacak montaj kalıplarını belirleme ve hazırlama aşamasıdır. Örneğin; üretimi yapılacak okul sırası için ön masa yan ayaklarına (sağ sol) ait iki adet montaj kalıbı ve bir adet masa montaj kalıbı (birleştirme montaj kalıbı) ortak kullanılacaktır. Ayrıca oturak ayaklarına ait bir adet kalıp ile bir adet de delme kalıbı olmak üzere toplam beş adet montaj kalıbına ve kalıp yapımında kullanılacak 30x30x1,5 kare profil boru ile yan dayamalarda kullanılacak malzemeye ihtiyaç vardır.

Montajı yapılacak işin boyu 4 metreden büyük ise veya montaj işlemi şantiyede yapılacak ise montaj işlemi düz bir zemin üzerinde yapılabilir. Ancak zeminde yapılacak montajlarda zemin yüzeylerinin çok temiz ve düzgün olması için gerekli önlemlerin alınması gerekir.